úterý 17. října 2017

Co je to zdravá váha?

Nevím, jestli se dá jednoznačně říci, kdy začal a jakým způsobem se rozšířil dnešní trend až extrémní štíhlosti, nicméně za počátek se všeobecně považuje éra modelky Twiggy, následovaná heroin chicks v popředí s Kate Moss.


Trend vyhublosti se dostal do časopisů a mezi životy všech žen, začalo se obchodovat s krásou, lépe řečeno s dietami a výrobky, které měly zajistit žádaný extrémně štíhlý vzhled. Naštěstí posledních pár let se situace obrací a na módní mola, do novin a časopisů se dostávají i modelky normálních velikostí. Začínáme upřednostňovat zdravý životní styl před životním stylem, jehož hlavním účelem je štíhlost bez ohledu na zdraví. Bohužel tento trend nepostupuje dostatečně rychle a procento výskytu poruch příjmu potravy se stále zvedá, objevuje se čím dál častěji dokonce i v mužské populaci.

Sama jsem se ocitla pod lehkou šikanou, vzhledem k mému tělesnému vzezření. Co mě ale udivilo a zarazilo nejvíc, byl fakt, že jsem netrpěla obezitou a ani nadváhou. Moje tělo mělo ideální hmotnost, já jsem jedla zdravě a cvičila jsem, ale stejně jsem se stala cílem urážek a zesměšňování. Trvalo to tak dlouho a mě to tak dlouho vrtalo hlavou, až jsem si začala říkat, zda je opravdu všechno v pořádku a jestli opravdu nepotřebuji radikálně zhubnout. Když se nad tím zpětně zamyslím, zjišťuji, že jsem neměla žádnou reálnou představu o tom, zda bych opravdu měla tolik zhubnout, nebo zda je všechno v pořádku. Zkrátka jsem to měla v hlavě úplně pomíchané.


Tahle moje zkušenost mě inspirovala k napsání tohoto článku a k ujištění dívek (a chlapců), kdy je jejich váha ze zdravotního hlediska v pořádku a kdy by bylo dobré se sebou začít něco dělat, ať již směrem k přibírání či úbytku. Nemám v žádném případě v plánu rýt do obézních ani do extrémně štíhlých osob, je na každém z nás, jak bude vypadat a jak se bude cítit. Ale myslím si, že by měl každý vědět, jaká rizika plynou z nadměrně nízké či vysoké váhy.

Prvním krokem je zjištění váhy a obvodu pasu. Z výšky a váhy si vypočítejte svůj BMI, třeba pomocí této kalkulačky, ta vám rovnou ukáže, v jakém pásmu hmotnosti se pohybujete.

BMI
< 18, 5 - pásmo podváhyO rizicích podváhy se příliš nemluví, to ale neznamená, že žádné nejsou. Mezi rizika podváhy patří ztráta menstruačního cyklu a s tím spojené riziko osteoporózy, potíže s otěhotněním, chudokrevnost, poruchy imunitního systému. V běžném životě se potíže nemusí příliš projevovat, ale při těžší infekci či úrazu může rychle dojít k proteinové malnutrici a k ohrožení života (1, s. 198). Pokud je strava jednostranná, může dojít k deficitu vitamínů nebo minerálních látek, může se zhoršit stav pokožky, kvalita vlasů a nehtů.

18, 5 - 24, 5 - pásmo zdravé váhy, pokud se pohybujete v tomto pásmu, není pro vás ze zdravotního hlediska nutné ani hubnout ale ani přibírat. Nenechte se zviklat, pokud vám někdo tvrdí opak.

25 - 29, 5 - pásmo nadváhy, pokud se pohybujete do 27, není důvod se zvlášť znepokojovat. Nad 27 se prudce zvyšují zdravotní rizika nadváhy (1, s. 106).

> 30 - obezita. Obezita je epidemie tohoto století, její výskyt se stále zvyšuje. Podle dat ze Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2014 trpí obezitou 13 % dospělé populace. Za posledních 34 let (od roku 1980 do 2014) se její výskyt zdvojnásobil. Celosvětově je největší výskyt obezity na americkém kontinentu. V České republice je podle průzkumu z roku 2013 obézních 23 % mužů a 19 % žen (2).Mezi zdravotní komplikace obezity patří rozvoj metabolického syndromu, aterosklerózy a s ní spojené komplikace, jako je infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, atp. Rozvoj inzulinové rezistence a následně cukrovky, problémy s klouby, poruchy plodnosti, u mužů se může rozvinout gynekomastie a poruchy potence, u žen poruchy menstruačního cyklu a potíže s otěhotněním. Nadměrná hmotnost a nedostatek pohybu je rizikovým faktorem pro některá nádorová onemocnění, u obézních mužů je vyšší výskyt karcinomu tlustého střeva, konečníku a prostaty, u žen to jsou gynekologické karcinomy a tumory žlučníku (1, s. 189). Obezita zkracuje životy a ubírá jim na kvalitě.

Obvod pasu
Obvod pasu je ukazatelem centrální obezity, která s sebou nese více rizik, než obezita rozložená přes nohy a boky. U žen by obvod pasu neměl přesáhnout 80 cm, v případě, že se zvedne nad 88 cm, jedná se již o vážné riziko. U mužů je hranice trošku posunutá, obvod pasu do 94 cm je v pořádku, nad 102 cm je již velmi rizikový. Centrální obezita významně zvyšuje riziko rozvoje srdečně cévních onemocnění a riziko vzniku cukrovky (3).


Závěr

V první řadě bychom se měli naučit vnímat, co je zdravá váha a co nikoliv. Několikrát jsem se na sociálních sítích setkala s tím, že slečna se standartní zdravou váhou byla popsána jako tlustá, a to od osob mužského i ženského pohlaví. Ale ať už člověk trpí extrémně nízkou nebo vysokou tělesnou hmotností, nevidím důvod, proč ho kvůli tomu zesměšňovat a urážet. Většina lidí si své problémy uvědomuje a tím, že je budeme shazovat, jim nepomůžeme. Uštěpačné poznámky k váze a zesměšňování můžou přispět ke vzniku poruchy příjmu potravy, k malému sebevědomí a absolutní nechuti se sebou něco dělat.Pokud člověk trpí obezitou a rád by se sebou něco udělal, měla by přijít komplexní změna životního stylu zahrnující přiměřené tělesné aktivity, úpravy jídelníčku a popřípadě psychoterapie. Drastické diety nemají smysl, lepší je najít životní styl, který vám bude vyhovovat na celý život.

Zdroje:

(1) SVAČINA, Štěpán, Dana MÜLLEROVÁ a Alena BRETŠNAJDROVÁ. Dietologie pro lékaře, farmaceuty, zdravotní sestry a nutriční terapeuty. 2., upr. vyd. Praha: Triton, 2013. Lékařské repetitorium. ISBN 9788073876999.

(2) Obezita.cz [online]. [cit. 2017-10-17]. Dostupné z: http://www.obezita.cz/obezita/vyskyt/vyskyt-obezity/

(3) SUCHARDA, Petr. Abdominální obezita epidemie 21. století. Kardiol Rev Int Med [online]. 2008(10), 165 - 167 [cit. 2017-10-17]. ISSN 2336-2898. Dostupné z: http://www.prolekare.cz/pdf?ida=kr_08_04_07.pdf

Žádné komentáře:

Okomentovat